jump to navigation

you can be fooled only 3 first times 19. apr. 2011

Posted by haldjas in Igapäevaelu.
trackback

Mille järgi saab aru, et raamat on ülipopulaarne?

Müüginumbrid? Raadiosaated? Sellest tehakse film?

Oh ei. Tänapäeval on romaani kuulsuse mõõtmiseks hoopis parem mõõdupuu  – Wattpad. Kui sinu raamatu(tegelaste)st kirjutatakse ohjeldamatult fanfictionit, siis oled sa vähemalt USAs ületanud mingi salajase piiri.

Avastasin Wattpadi vist millalgi eelmisel aastal. Selline tore koht, kus kõik saavad kirjutada raamatu ja enam-vähem kõigil on ka võimalus saada kuulsaks (loe: populaarseks). Olenevalt valitud süžeekeerdudest saab auhinnaks sadu (või tuhandeid) kriiskavaid fänne, kes iga peatüki juures kommenteerivad, hääletavad ja häälekalt järgmist osa nuruvad.

Ma tõesti viitsisin läbi lugeda esimese(d) kättepuutuva(d) libahundiloo(d) ja mõningad teismelistedraamad. Siis tuli minu wattpadi-sõltuvusse pikem paus. Hiljuti avastasin ta uuesti. Alguspäevade loen-kõike-sest-tore-on-ju-teada-kuidas-ameerika-teismelised-mõtlevad (sest üks kirjutis võib öelda suurt ei midagi tegelaste kohta, aga oi kui palju tema autori kohta) on üle läinud.  Mõnikord aitab jutu “müügiteksti” läbilugemine juba eos igavamad välja sorteerida. Aga jätkuvalt paeluvad mind 16-aastaste koolikannatuste kirjeldused, võibolla see aitab kuidagi meenutada või leevendada mälestusi mu enda 16-aastasena saadud koolikannatustest (õnneks mul ei olnud pooligi probleeme, mis ameerika teismelistel praegu…)

Võtan suvalise jutu loetumate nimekirjast. Tunnistan, et category tag oleks võinud mind hoiatada, aga seda nad nimekirjas ju ei näita. Algus on paljutõotav: Tüdruk on olnud terve aasta kodust ära ja nüüd tuleb tagasi. Kõik on justkui endine ja tore, aga Tüdrukul on Saladus, mida ta iga hinna eest oma perekonna eest varjata soovib. Oi kui põnev, hakkab minu aju tööle. Detektiivijutud on ju nii toredad. Huvitav, mis see Saladus olla võiks? Mingi vahepeal korjatud boyfriend äkki, kes on salaja narkosõltlane? Või sai millegagi hakkama vahepeal — näiteks sai lapse (teismeliste rasedus on üks populaarsemaid teemasid Wattpadi juttudes).

Aga ei, noh, meil on ju 21. sajand. Tüdruku probleemiks on see, et ta oma 16. sünnipäeval järsku libahundiks muutus. Duh

Ja ega siis see libahundiks muutumine pole ka probleem selles mõttes, nagu võiks kuidagi realistlikult ette kujutada :) Ma mõtlen, et kui mina oma 16. sünnipäeval oleks järsku mingiks karvajalaks moondunud, siis ilmselt oleks ma saanud sellise närvivapustuse, et minust poleks enam eales inimlooma saanud. Või oleks selle närvivapustuse saanud minu vanemad või kes iganes lähikonnas viibiv inimene, kutsunud mulle jahimehed või loomaaia ja minuga oleks tehtud 1:0, ilma et keegi oleks küsinud, mida see hunt endast õige mõtleb.

Aga tänapäeva ületurvatud ja ülekaamerdatud Ameerika ühiskonnas on inimestel jätkuvalt ettekujutus, et kui sa viibid internaatkoolis (sic!), siis sul on võimalik ilma tähelepanu äratamata (!) moonduda oma sünnipäeval (!) mingiks loomaks, sellest mitte šoki kätte ära surra ja saada tagasi inimeseks (enne kui külalised kohale jõuavad, ilmselt) ning kogu seda janti kõikide kaaskodanike eest varjata ning veel terve nahaga oma koju tagasi jõuda.

Ja seal on sinu probleemiks see, kuidas seda kõike varjata, kuidas leida boyfriendi (või mitte leida) ja kas huuleläige ikka püsib peal või ei.

:)

Selle hitchcockiliku stsenaariumi alternatiiviks on variant, et sa lähed peale aastast pausi oma vanasse kooli tagasi ja vahepeal on pool kooli muutunud libahuntideks. Pole ka paha…

Jaa, ilmselt ohustab Maad tõesti mingi kosmilist päritolu viirus :)

Üldiselt märkasin ma mõne nädala eest, et Wattpad upub Hunger Games’i teemalistesse juttudesse. Twilight ja vampiirid olid juba ammu üle-esindatud. Igasugused muud üheksavägised ja kõikvõimsad – kah kujutan enam-vähem ette, kust nad pärit on.

Aga ma ei saa aru, kuskohast tulevad libahundid. Kas neist on Ameerikas mingi hüperkuulus raamatu- või filmisari või mis värk on? Või nad on lihtsalt vampiiride lahutamatu kaasnähe, mis on hakanud oma elu elama?

Või on iga inimese arhetüübis sees südamesoov olla tegelikult mingi “pehme ja karvane”?
P.S. tegelikult kui nüüd keegi võtaks ja kirjutaks ühest libahundist internaatkoolis selles võtmes, kuidas politsei, loomakaitse ja sõjavägi vaest loomakest üle terve kontinendi taga ajavad, siis ilmselt oleks see nii out-of-box mõtlemine, et saavutaks koheselt ülima populaarsuse. Minge proovige :P

Kommentaarid»

No comments yet — be the first.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: